Results
Para Alpine Skiing
NAME: MENS | EVENT | PERFORMANCE | RESULT | SIZE OF FIELD |
---|---|---|---|---|
Christopher Williamson & Nick Brush | Men's Downhill - Visually Impaired (B3) | DNF | N/A | 12 |
Men's Giant Slalom - Visually Impaired (B3) | 1:21.81 (1st Run), 1:22.84 (2nd Run); 2:44.65 (Total) | 4 | 18 | |
Men's Slalom - Visually Impaired (B3) | 52.93 (1st Run), 58.19 (2nd Run); 1:51.12 (Total) | 6 | 16 | |
Men's Super Combined - Visually Impaired (B3) | 1:27.95 (1st Run), 50.47 (2nd Run); 2:18.42 (Total) | 4 | 11 | |
Men's Super G - Visually Impaired (B3) | 01:23.74 | 6 | 15 | |
Jeff Dickson | Men's Downhill - Standing (LW9) | DNF | N/A | 28 |
Men's Giant Slalom - Standing (LW9) | 1:18.73 (1st Run), 1:19.45 (2nd Run); 2:38.18 (Total) | 18 | 40 | |
Men's Slalom - Standing (LW9) | DNS | N/A | 50 | |
Men's Super G - Standing (LW9) | 01:27.83 | 16 | 40 | |
Josh Dueck | Men's Downhill - Sitting (LW11) | 01:19.88 | 5 | 28 |
Men's Slalom - Sitting (LW11) | 49.59 (1st Run), 56.70 (2nd Run); 1:46.29 (Total) | 2 | 42 | |
Men's Super Combined - Sitting (LW11) | 1:26.68 (1st Run), DSQ (2nd Run) | DSQ | 21 | |
Men's Super G - Sitting (LW11) | 01:25.66 | 13 | 40 | |
Kirk Schornstein | Men's Giant Slalom - Standing (LW6) | 1:22.11 (1st Run), 1:23.27 (2nd Run); 2:45.38 (Total) | 25 | 50 |
Men's Slalom - Standing (LW9) | 58.40 (1st Run), 59.61 (2nd Run); 1:58.01 (Total) | 25 | 50 | |
Men's Super G - Standing (LW9) | 01:31.65 | 26 | 40 | |
Matthew Hallat | Men's Downhill - Standing (LW2) | 01:25.44 | 11 | 28 |
Men's Giant Slalom - Standing (LW2) | DNS | N/A | 50 | |
Men's Slalom - Standing (LW2) | 57.19 (1st Run), 1:07.01 (2nd Run); 2:04.20 (Total) | 31 | 50 | |
Men's Super Combined - Standing (LW2) | DNF (1st Run) | N/A | 21 | |
Men's Super G - Standing (LW2) | 01:28.16 | 18 | 40 | |
Morgan Perrin | Men's Downhill - Standing (LW3) | 01:26.52 | 15 | 28 |
Men's Giant Slalom - Standing (LW3) | 1:19.22 (1st Run), 1:20.24 (2nd Run); 2:39.46 (Total) | 21 | 50 | |
Men's Super G - Standing (LW2) | 01:29.15 | 20 | 40 | |
Samson Carter-Danniels | Men's Downhill - Sitting (LW10) | DNF | N/A | 28 |
Men's Super G - Sitting (LW10) | DNS | N/A | 40 |
NAME: WOMEN | EVENT | PERFORMANCE | RESULT | SIZE OF FIELD |
---|---|---|---|---|
Andrea Dziewior | Women's Downhill - Standing (LW2) | 01:38.00 | 9 | 13 |
Women's Giant Slalom - Standing (LW2) | DNS | N/A | 24 | |
Women's Slalom - Standing (LW2) | 1:13.77 (1st Run), 1:07.72 (2nd Run); 2:21.49 (Total) | 15 | 21 | |
Women's Super G - Standing (LW2) | DNS | N/A | 16 | |
Arly Fogarty | Women's Giant Slalom - Standing (LW5) | 1:28.90 (1st Run), 1:26.68 (2nd Run); 2:55.58 (Total) | 11 | 24 |
Women's Slalom - Standing (LW5) | DSQ | DSQ | 21 | |
Women's Super G - Standing (LW5) | DNS | N/A | 16 | |
Karolina Wisniewska | Women's Downhill - Standing (LW2) | 01:30.82 | 5 | 13 |
Women's Giant Slalom - Standing (LW2) | 1:21.95 (1st Run), 1:22.08 (2nd Run); 2:44.03 (Total) | 4 | 24 | |
Women's Slalom - Standing (LW2) | 59.76 (1st Run), 59.08 (2nd Run); 1:58.84 (Total) | 3 | 21 | |
Women's Super Combined - Standing (LW2) | 1:35.21 (1st Run), 1:00.26 (2nd Run); 2:35.47 (Total) | 3 | 13 | |
Women's Super G - Standing (LW2) | 01:36.22 | 7 | 16 | |
Lauren Woolstencroft | Women's Downhill - Standing (LW1) | 01:25.54 | 1 | 13 |
Women's Giant Slalom - Standing (LW1) | 1:15.62 (1st Run), 1:18.41 (2nd Run); 2:34.03 (Total) | 1 | 24 | |
Women's Slalom - Standing (LW1) | 56.18 (1st Run), 55.79 (2nd Run); 1:51.97 (Total) | 1 | 21 | |
Women's Super Combined - Standing (LW2) | 1:26.84 (1st Run), 55.83 (2nd Run); 2:22.67 (Total) | 1 | 13 | |
Women's Super G - Standing (LW2) | 01:26.46 | 1 | 16 | |
Melanie Schwartz | Women's Giant Slalom - Standing (LW2) | 1:30.42 (1st Run), 1:29.05 (2nd Run); 2:59.47 (Total) | 12 | 24 |
Women's Slalom - Standing (LW2) | 1:08.92 (1st Run), 1:06.39 (2nd Run); 2:15.31 (Total) | 13 | 21 | |
Women's Super Combined - Standing (LW2) | 1:46.26 (1st Run), 1:08.25 (2nd Run); 2:54.51 (Total) | 10 | 13 | |
Women's Super G - Standing (LW2) | 02:11.23 | 14 | 16 | |
Viviane Forest & Lindsay Debou | Women's Downhill - Visually Impaired (B2) | 01:27.51 | 1 | 10 |
Women's Giant Slalom - Visually Impaired (B2) | 1:35.03 (1st Run), 1:36.14 (2nd Run); 3:11.17 (Total) | 3 | 15 | |
Women's Slalom - Visually Impaired (B2) | 56.76 (1st Run), 1:04.69 (2nd Run); 2:01.45 (Total) | 2 | 15 | |
Women's Super Combined - Visually Impaired (B2) | 1:35.97 (1st Run), 59.97 (2nd Run); 2:35.94 (Total) | 2 | 10 | |
Women's Super G - Visually Impaired (B2) | 01:37.54 | 2 | 10 |
Para Nordic Skiing
NAME: MENS | EVENT | PERFORMANCE | RESULT | SIZE OF FIELD |
---|---|---|---|---|
Alexei Novikov & Jamie Stirling | Men's 12.5km Biathlon - Visually Impaired (B3) | 56:30.00 | 10 | 11 |
Men's 3km Pursuit Biathlon - Visually Impaired (B3) | 13:31.20 | 13 | 16 | |
Men's 10km Classic Cross Country - Visually Impaired (B3) | 35:21.90 | 14 | 19 | |
Men's 1km Sprint Classic Cross Country - Visually Impaired (B3) | 03:56.34 | 19 | 21 | |
Men's 20km Free Cross Country - Visually Impaired (B3) | 1:08:47.60 | 13 | 14 | |
Asquith "Lou" Gibson | Men's 12.5km Biathlon - Sitting (LW12) | 53:38.80 | 18 | 21 |
Men's 2.4km Pursuit Biathlon - Sitting (LW12) | 11:40.26 | 23 | 25 | |
Men's 10km Classic Cross Country - Sitting (LW12) | 31:50.40 | 29 | 34 | |
Men's 15km Classic Cross Country - Sitting (LW12) | 47:53.80 | 27 | 31 | |
Men's 1km Sprint Cross Country - Sitting (LW12) | 02:30.53 | 29 | 35 | |
Brian Mckeever & Robin Mckeever | Men's 12.5km Biathlon - Visually Impaired (B3) | DNS | N/A | 11 |
Men's 3km Pursuit Biathlon - Visually Impaired (B3) | 12:02.70 | 6 | 16 | |
Men's 10km Classic Cross Country - Visually Impaired (B3) | 26:01.60 | 1 | 19 | |
Men's 1km Sprint Classic Cross Country - Visually Impaired (B3) | 03:42.90 | 1 | 21 | |
Men's 20km Free Cross Country - Visually Impaired (B3) | 51:14.70 | 1 | 14 | |
Mark Arendz | Men's 12.5km Biathlon - Standing (LW6) | 49:52.60 | 16 | 17 |
Men's 3km Pursuit Biathlon - Standing (LW6) | 11:32.00 | 7 | 19 | |
Men's 1x4km + 2x5km Relay Cross Country | 43:52.00 | 7 | 8 | |
Men's 10km Classic Cross Country - Standing (LW6) | 29:45.80 | 12 | 30 | |
Men's 1km Sprint Classic Cross Country - Standing (LW6) | 03:28.85 | 9 | 33 | |
Men's 20km Free Cross Country - Standing (LW6) | DNS | N/A | 22 | |
Sébastien Fortier | Men's 1x4km + 2x5km Relay Cross Country | 43:52.00 | 7 | 8 |
Men's 10km Cross Country - Sitting (LW11) | 33:20.50 | 33 | 34 | |
Men's 15km Cross Country - Sitting (LW11) | 51:33.60 | 29 | 31 | |
Men's 1km Sprint Cross Country - Sitting (LW11) | 02:36.37 | 32 | 35 | |
Tyler Mosher | Men's 1x4km + 2x5km Relay Cross Country | 43:52.00 | 7 | 8 |
Men's 10km Classic Cross Country - Standing (LW3) | 34:02.20 | 23 | 30 | |
Men's 1km Sprint Classic Cross Country - Standing (LW3) | 03:47.69 | 21 | 33 | |
Men's 20km Free Cross Country - Standing (LW3) | DNF | N/A | 22 |
NAME: WOMEN | EVENT | PERFORMANCE | RESULT | SIZE OF FIELD |
---|---|---|---|---|
Colette Bourgonje | Women's 3x2.5km Relay Cross Country | 22:21.00 | 4 | 6 |
Women's 10km Cross Country - Sitiing (LW10) | 31:49.80 | 2 | 12 | |
Women's 1km Sprint Cross Country - Sitting (LW10) | 02:46.44 | 10 | 15 | |
Women's 5km Cross Country - Sitting (LW10) | 15:16.40 | 3 | 16 | |
Courtney Knight & Andrea Bundon | Women's 3km Pursuit Biathlon - Visually Impaired (B3) | 14:54.97 | 9 | 11 |
Women's 15km Free Cross Country - Visually Impaired (B3) | DNS | N/A | 9 | |
Women's 1km Sprint Classic Cross Country - Visually Impaired (B3) | 04:49.60 | 8 | 12 | |
Women's 5km Classic Cross Country - Visually Impaired (B3) | 20:12.70 | 11 | 13 | |
Jody Barber | Women's 12.5km Biathlon - Standing (LW8) | 51:06.50 | 7 | 12 |
Women's 3km Pursuit Biathlon - Standing (LW8) | 14:41.20 | 10 | 13 | |
Women's 3x2.5km Relay Cross Country | 22:21.30 | 4 | 6 | |
Women's 15km Free Cross Country - Standing (LW8) | 55:37.00 | 6 | 11 | |
Women's 1km Sprint Classic Cross Country - Standing (LW8) | 04:40.52 | 9 | 19 | |
Women's 5km Classic Cross Country - Standing (LW8) | 18:00.40 | 6 | 18 | |
Margarita Gorbounova & Robert D'arras | Women's 3km Pursuit Biathlon - Visually Impaired (B2) | 16:11.15 | 11 | 11 |
Women's 15km Free Cross Country - Visually Impaired (B2) | 01:01:59.10 | 7 | 9 | |
Women's 1km Sprint Classic Cross Country - Visually Impaired (B2) | 04:44.19 | 9 | 12 | |
Women's 5km Classic Cross Country - Visually Impaired (B2) | 20:16.50 | 12 | 13 | |
Mary Benson | Women's 15km Free Cross Country - Standing (LW9) | DNF | N/A | 11 |
Women's 1km Sprint Classic Cross Country - Standing (LW9) | 04:50.36 | 12 | 19 | |
Women's 5km Classic Cross Country - Standing (LW9) | 20:12.40 | 14 | 18 | |
Robbi Weldon & Brian Berry | Women's 12.5km Biathlon - Visually Impaired (B2) | 59:58.00 | 9 | 9 |
Women's 3km Pursuit Biathlon - Visually Impaired (B2) | 20:34.70 | 6 | 11 | |
Women's 3x2.5km Relay Cross Country | 22:21.30 | 4 | 6 | |
Women's 15km Free Cross Country - Visually Impaired (B2) | 53:36.90 | 5 | 9 | |
Women's 1km Sprint Classic Cross Country - Visually Impaired (B2) | 04:23.80 | 5 | 12 | |
Women's 5km Classic Cross Country - Visually Impaired (B2) | 17:40.90 | 6 | 13 |
Para ice hockey
TEAM | EVENT | PERFORMANCE | RESULT | SIZE OF FIELD |
---|---|---|---|---|
Jeremy Booker, Bradley Bowden, Billy Bridges, Adam Dixon, Marc Dorion, Raymond Grassi, Jean Labonté, Hervé Lord, Shawn Matheson, Graeme Murray, Todd Nicholson, Paul Rosen, Benoît St-Amand, Greg Westlake, Derek Whitson | Preliminaries - CAN vs Italy | 4 vs 0 | WIN | 8 |
Preliminaries - CAN vs Sweden | 10 vs 1 | WIN | 8 | |
Semifinals - CAN vs Japan | 1 vs 3 | LOSS | 4 | |
Bronze Medal Game - CAN vs Norway | 1 vs 2 | LOSS (4th place finish) | 4 |
Wheelchair curling
TEAM | EVENT | PERFORMANCE | RESULT | SIZE OF FIELD |
---|---|---|---|---|
Jim Armstrong, Darryl Neighbour, Ina Forrest, Sonja Gaudet, Bruno Yizek | Draw 1 - CAN vs Great Britain | 9 vs 2 | WIN | 10 |
Draw 2 - CAN vs USA | 10 vs 5 | WIN | 10 | |
Draw 3 - CAN vs Norway | 6 vs 5 | WIN | 10 | |
Draw 5 - CAN vs Japan | 13 vs 2 | WIN | 10 | |
Draw 6 - CAN vs Sweden | 4 vs 8 | LOSS | 10 | |
Draw 7 - CAN vs Switzerland | 15 vs 1 | WIN | 10 | |
Draw 9 - CAN vs Germany | 8 vs 6 | WIN | 10 | |
Draw 10 - CAN vs Korea | 6 vs 4 | WIN | 10 | |
Draw 12 - CAN vs Italy | 7 vs 8 | LOSS | 10 | |
Semifinals - CAN vs Sweden | 10 vs 5 | WIN | 4 | |
Gold Medal Finals - CAN vs Korea | 8 vs 7 | WIN (1st place finish) | 2 |