More Than 200 Olympians, Paralympians And Coaches To Partake In 2014 Celebration Of Excellence

May 12, 2014

Athletes and coaches to participate in three-day series of events for the 2014 Celebration of Excellence

CALGARY – Today, the Canadian Olympic Committee and Canadian Paralympic Committee announced the Olympians, Olympic coaches, Paralympians and Paralympic coaches who will take part in the 2014 Celebration of Excellence, which includes a House of Commons visit, Heroes Tour to hospitals and schools and the Sochi 2014 Parade of Champions.

The festivities will finish with the Canadian Olympic Hall of Fame Gala and Induction Ceremony in Calgary.

"The Celebration of Excellence is an amazing opportunity for Olympians and Paralympians to thank Canadians for their unwavering and heartwarming support during the Games in Sochi," said Tessa Virtue, two-time Olympian, three-time Olympic medallist.  "I can't wait to celebrate with all of our fans and teammates!" 

“Canada's success at the Games belongs to everyone,” said para-alpine skier Josh Dueck, who won gold and silver medals at the Sochi Paralympic Games and was Canada’s flag bearer at the closing ceremony. “We, the athletes, are only a small part of what the whole experience is really about and I'm looking forward to celebrating the Sochi experience with as many Canadians as possible.”

“The Celebration of Excellence is a great opportunity for Olympic fans and our Olympians to connect and celebrate together the successes of the Games,” said Marcel Aubut, President, Canadian Olympic Committee. “It’s fantastic to see so many of our athletes involved.”

“We are looking forward to showcasing and connecting our Paralympic athletes and coaches to Canadians through the Celebration of Excellence,” said Gaétan Tardif, President of the Canadian Paralympic Committee. “The Canadian Paralympic Team achieved great success in Sochi, placing third in the gold medal count and I know Canadians will love meeting our team at these many exciting events.”

Throughout the events, fans can expect to see appearances from Olympic athletes including but not limited to: Jesse Lumsden, Jennifer Jones, Brad Jacobs, Kaetlyn Osmond, Patrick Chan, Tessa Virtue, Scott Moir, Maxime and Justine Dufour-Lapointe, Alex Bilodeau and Denny Morrison. Paralympic athletes taking part include triple gold medallist para-Nordic skier Brian McKeever, opening ceremony flag bearer and wheelchair curling gold medallist Sonja Gaudet, closing ceremony flag bearer and para-alpine gold and silver medallist Josh Dueck, and many more.

A number of Olympic and Paralympic coaches will also be participating.

The Sochi 2014 Canadian Olympic and Paralympic Teams will be making public appearances starting on June 4 at Ottawa-area schools and hospitals as well as the House of Commons. The Heroes Tour, consisting of school and hospital visits, will be making its way through Calgary, Banff, Red Deer and Edmonton on June 5 and the Sochi 2014 Parade of Champions will be hosted by the City of Calgary on June 6.

Festivities will conclude with the post-Sochi Canadian Olympic Hall of Fame Gala and Induction Ceremony in Calgary on June 6. Proceeds from the Hall of Fame Gala in Calgary will go to the Canadian Olympic Foundation as well as a legacy coaching program in Calgary to support the next generation of Olympians. The 2012 Hall of Fame Gala in Toronto raised more than $3 million for high performance sport and athletes in Canada.

For more information on the 2014 Canadian Olympic Hall of Fame, please visit: http://wp.me/P3DwEw-Xn

Biographies available at Olympic.ca/athletes and Paralympic.ca/athletes.

-30-

Canadian Olympic Committee Media Office:

Jane Almeida, Senior Manager, Media Relations
Tel: 416-324-4120 / Cell: 416-540-1788
Email: jalmeida@olympic.ca

Luc Beaudin, Coordinator, Communications and Media Relations
Cell: 514-206-6720
Email: lbeaudin@olympic.ca

Canadian Paralympic Committee Media Office:

Alison Korn, Manager, Media Relations
Phone: 613-569-4333, ext # 243 / Cell: 613-298-4927
Email: akorn@paralympic.ca

Martin Richard, Executive Director, Communications & Marketing
Phone: 613-569-4333, ext # 2224 / Cell: 613-725-4339
Email : mrichard@paralympic.ca

OLYMPIANS, PARALYMPIANS AND COACHES PARTICIPATING IN THE 2014 CELEBRATION OF EXCELLENCE

*Denotes Sochi 2014 medallist

Sochi 2014 Canadian Olympic Team:

First

Last

Hometown

Sport

Phil

Brown

Toronto, ON

Alpine Skiing

Mike

Janyk

Whistler, BC

Alpine Skiing

Erin

Mielzynski

Guelph, ON

Alpine Skiing

Manuel

Osborne-Paradis

Invermere, BC

Alpine Skiing

Brittany

Phelan

Mont-Tremblant, QC

Alpine Skiing

Brad

Spence

Calgary, AB

Alpine Skiing

Elli

Terwiel

Sun Peaks, BC

Alpine Skiing

Rosanna

Crawford

Canmore, AB

Biathlon

Brendan

Green

Hay River, NT

Biathlon

Megan

Imrie

Falcon Lake, MB

Biathlon

Zina

Kocher

Red Deer, AB

Biathlon

Jean-Philippe

Le Guellec

Shannon, QC

Biathlon

Scott

Perras

Regina, SK

Biathlon

Nathan

Smith

Calgary, AB

Biathlon

Lascelles

Brown

Calgary, AB

Bobsleigh

Jenny

Ciochetti

Edmonton, AB

Bobsleigh

Ben

Coakwell

Regina, SK

Bobsleigh

Justin

Kripps

Summerland, BC

Bobsleigh

Jesse

Lumsden

Burlington, ON

Bobsleigh

*Heather

Moyse

Summerside, PEI

Bobsleigh

Tim

Randall

Burlington, ON

Bobsleigh

Lyndon

Rush

Humboldt, SK

Bobsleigh

Cody

Sorensen

Ottawa, ON

Bobsleigh

Chris

Spring

Calgary, AB

Bobsleigh

Neville

Wright

Edmonton, AB

Bobsleigh

Ivan

Babikov

Canmore, AB

Cross-Country Skiing

Jesse

Cockney

Canmore, AB

Cross-Country Skiing

Chandra

Crawford

Canmore, AB

Cross-Country Skiing

Daria

Gaiazova

Banff, AB

Cross-Country Skiing

Perianne

Jones

Almonte, ON

Cross-Country Skiing

Emily

Nishikawa

Whitehorse, YT

Cross-Country Skiing

Lenny

Valjas

Toronto, ON

Cross-Country Skiing

Amanda

Ammar

Onoway, AB

Cross-Country Skiing

Heidi

Widmer

Banff, AB

Cross-Country Skiing

*Dawn

McEwen

Winnipeg, MB

Curling

*Caleb

Flaxey

Caledon, ON

Curling

*Ryan

Fry

Sault Ste. Marie, ON

Curling

*E.J.

Harnden

Sault Ste. Marie, ON

Curling

*Ryan

Harnden

Sault Ste. Marie, ON

Curling

*Brad

Jacobs

Sault Ste. Marie, ON

Curling

*Jennifer

Jones

Winnipeg, MB

Curling

*Kaitlyn

Lawes

Winnipeg, MB

Curling

*Jill

Officer

Winnipeg, MB

Curling

*Kirsten

Wall

Milton, ON

Curling

*Patrick

Chan

Toronto, ON

Figure Skating

Gabrielle

Daleman

Newmarket, ON

Figure Skating

*Meagan

Duhamel

Lively, ON

Figure Skating

Mitchell

Islam

Barrie, ON

Figure Skating

Paige

Lawrence

Kennedy, SK

Figure Skating

*Scott

Moir

Ilderton, ON

Figure Skating

*Kirsten

Moore-Towers

St. Catharines, ON

Figure Skating

*Dylan

Moscovitch

Toronto, ON

Figure Skating

*Kaetlyn

Osmond

Marystown, NL/Sherwood Park, AB

Figure Skating

Alexandra

Paul

Midhurst, ON

Figure Skating

Andrew

Poje

Waterloo, ON

Figure Skating

*Eric

Radford

Balmertown, ON

Figure Skating

*Kevin

Reynolds

Coquitlam, BC

Figure Skating

Rudi

Swiegers

Kipling, SK

Figure Skating

*Tessa

Virtue

London, ON

Figure Skating

Kaitlyn

Weaver

Waterloo, ON

Figure Skating

*Alex

Bilodeau

Rosemère, QC

Freestyle Skiing – Moguls

Noah

Bowman

Calgary, AB

Freestyle Skiing – Halfpipe

Justin

Dorey

Vernon, BC

Freestyle Skiing – Halfpipe

Maxime

Dufour-Lapointe

Montreal, QC

Freestyle Skiing – Moguls

*Justine

Dufour-Lapointe

Montreal, QC

Freestyle Skiing – Moguls

*Chloé

Dufour-Lapointe

Montreal, QC

Freestyle Skiing – Moguls

Marc-Antoine

Gagnon

Terrebonne, QC

Freestyle Skiing – Moguls

Travis

Gerrits

Milton, ON

Freestyle Skiing – Aerials

Roz

Groenewoud

Calgary, AB

Freestyle Skiing – Halfpipe

Keltie

Hansen

Edmonton, AB

Freestyle Skiing – Halfpipe

*Dara

Howell

Huntsville, ON

Freestyle Skiing – Slopestyle

*Mikaël

Kingsbury

Deux-Montagnes, QC

Freestyle Skiing – Moguls

*Kim

Lamarre

Quebec City, QC

Freestyle Skiing – Slopestyle

Philippe

Marquis

Quebec City, QC

Freestyle Skiing – Moguls

*Mike

Riddle

Sherwood Park, AB

Freestyle Skiing – Halfpipe

Audrey

Robichaud

Quebec City, QC

Freestyle Skiing – Moguls

Yuki

Tsubota

Whistler, BC

Freestyle Skiing – Slopestyle

Brady

Leman

Calgary, AB

Freestyle Skiing - Ski Cross

*Kelsey

Serwa

Kelowna, BC

Freestyle Skiing - Ski Cross

Georgia

Simmerling

West Vancouver, BC

Freestyle Skiing - Ski Cross

*Marielle

Thompson

Whistler, BC

Freestyle Skiing - Ski Cross

*Meghan

Agosta-Marciano

Ruthven, ON

Ice Hockey

*Mélodie

Daoust

Valleyfield, QC

Ice Hockey

*Laura

Fortino

Hamilton, ON

Ice Hockey

*Haley

Irwin

Thunder Bay, ON

Ice Hockey

*Rebecca

Johnston

Sudbury, ON

Ice Hockey

*Charline

Labonté

Boisbriand, QC

Ice Hockey

*Geneviève

Lacasse

Kingston, ON

Ice Hockey

*Jocelyne

Larocque

Ste. Anne, MB

Ice Hockey

*Meaghan

Mikkelson

St. Albert, AB

Ice Hockey

*Caroline

Ouellette

Montreal, QC

Ice Hockey

*Marie-Philip

Poulin

Beauceville, QC

Ice Hockey

*Lauriane

Rougeau

Beaconsfield, QC

Ice Hockey

*Natalie

Spooner

Scarborough, ON

Ice Hockey

*Jennifer

Wakefield

Pickering, ON

Ice Hockey

*Catherine

Ward

Montreal, QC

Ice Hockey

Sam

Edney

Calgary, AB

Luge

John

Fennell

Calgary, AB

Luge

Alex

Gough

Calgary, AB

Luge

Arianne

Jones

Calgary, AB

Luge

Mitchel

Malyk

Calgary, AB

Luge

Kimberley

McRae

Calgary, AB

Luge

Justin

Snith

Calgary, AB

Luge

Tristan

Walker

Cochrane, AB

Luge

John

Fairbairn

Calgary, AB

Skeleton

Eric

Neilson

Kelowna, BC

Skeleton

Sarah

Reid

Calgary, AB

Skeleton

Taylor

Henrich

Calgary, AB

Ski Jumping

Trevor

Morrice

Calgary, AB

Ski Jumping

Matthew

Rowley

Red Deer, AB

Ski Jumping

Atsuko

Tanaka

Calgary, AB

Ski Jumping

Caroline

Calvé

Aylmer, QC

Snowboard

Alexandra

Duckworth

Kingsburg, NS

Snowboard

Rob

Fagan

Cranbrook, BC

Snowboard

Kevin

Hill

Vernon, BC

Snowboard

Jake

Holden

Caledon, ON

Snowboard

Ariane

Lavigne

Lac-Supérieur, QC

Snowboard

Marianne

Leeson

Burlington, ON

Snowboard

Derek

Livingston

Aurora, ON

Snowboard

*Dominique

Maltais

Petite-Rivière St-François, QC

Snowboard

Mercedes

Nicoll

Whistler, BC

Snowboard

Maëlle

Ricker

West Vancouver, BC

Snowboard

Chris

Robanske

Calgary, AB

Snowboard

Katie

Tsuyuki

Toronto, ON

Snowboard

Ivanie

Blondin

Ottawa, ON

Long Track Speed Skating

Anastasia

Bucsis

Calgary, AB

Long Track Speed Skating

Kali

Christ

Regina, SK

Long Track Speed Skating

Vincent

De Haître

Cumberland, ON

Long Track Speed Skating

William

Dutton

Humboldt, SK

Long Track Speed Skating

Jamie

Gregg

Edmonton, AB

Long Track Speed Skating

Marsha

Hudey

White City, SK

Long Track Speed Skating

Gilmore

Junio

Calgary, AB

Long Track Speed Skating

Lucas

Makowsky

Regina, SK

Long Track Speed Skating

*Denny

Morrison

Fort St. John, BC

Long Track Speed Skating

Brittany

Schussler

Winnipeg, MB

Long Track Speed Skating

Brianne

Tutt

Airdrie, AB

Long Track Speed Skating

Danielle

Wotherspoon-Gregg

Red Deer, AB

Long Track Speed Skating

*Charle

Cournoyer

Boucherville, QC

Short Track Speed Skating

Michael

Gilday

Yellowknife, NT

Short Track Speed Skating

*Charles

Hamelin

Sainte-Julie, QC

Short Track Speed Skating

François

Hamelin

Sainte-Julie, QC

Short Track Speed Skating

Olivier

Jean

Lachenaie, QC

Short Track Speed Skating

*Valérie

Maltais

La Baie, QC

Short Track Speed Skating

*Marianne

St-Gelais

St-Felicien, QC

Short Track Speed Skating

 

Sochi 2014 Olympic Coaches:

First

Last

Hometown

Sport

Ben

Black

Aspen, CO

Alpine Skiing

Serge

Dugas

Magog, QC

Alpine Skiing

Matthias

Ahrens

Canmore, AB

Biathlon

Stephan

Bosch

Penzberg, GER

Bobsleigh

Chris

Le Bihan

Kelowna, BC

Bobsleigh

Nathan

Cicoria

Calgary, AB

Bobsleigh / Skeleton

Eric

de Nys

Canmore, AB

Cross-Country Skiing

Tom

Coulterman

Sault Ste. Marie, ON

Curling

Paul

Webster

Calgary, AB

Curling

Patricia

Hole

Virden, MB

Figure Skating

Kathy

Johnson

Kansas City, MO

Figure Skating

Ravi

Walia

Edmonton, AB

Figure Skating

Marc

McDonell

Squamish, BC

Freestyle Skiing

Trennon

Paynter

Squamish, BC

Freestyle Skiing

Toben

Sutherland

Orillia, ON

Freestyle Skiing

Marc-André

Moreau

Chambly, QC

Freestyle Skiing

Danielle

Goyette

St-Nazaire, QC

Ice Hockey

Lisa

Haley

Westville, NS

Ice Hockey

Todd

McClements

Calgary, AB

Long Track Speed Skating

Bart

Schouten

Calgary, AB

Long Track Speed Skating

Xiuli

Wang

Calgary, AB

Long Track Speed Skating

Mark

Wild

Calgary, AB

Long Track Speed Skating

Jonathon

Cavar

Calgary, AB

Short Track Speed Skating

Sochi 2014 Canadian Paralympic Team:

First

Last

Hometown

Sport

*Caleb

Brousseau

Terrace, BC

Para-Alpine

*Nick

Brush

Panorama, BC

Para-Alpine - Guide

*Josh

Dueck

Kimberley, BC

Para-Alpine

*Robin

Fémy

Mont-Tremblant, QC

Para-Alpine - Guide

*Kimberly

Joines

Rossland, BC

Para-Alpine

Erin

Latimer

Toronto, ON

Para-Alpine

Braydon

Luscombe

Duncan, BC

Para-Alpine

*Mac

Marcoux

Sault Ste. Marie, ON

Para-Alpine

Kurt

Oatway

Calgary, AB

Para-Alpine

Kirk

Schornstein

Spruce Grove, AB

Para-Alpine

Alexandra

Starker

Calgary, AB

Para-Alpine

*Chris

Williamson

Toronto, ON

Para-Alpine

*Mark

Arendz

Hartsville, PEI

Para-Nordic

Caroline

Bisson

Ottawa, ON

Para-Nordic

Colette

Bourgonje

Porcupine Plain, SK

Para-Nordic

*Erik

Carleton

Canmore, AB

Para-Nordic - Guide

Sébastien

Fortier

Quebec City, QB

Para-Nordic

Louis

Fortin

Shippagan, NB

Para-Nordic

Margarita

Gorbounova

Ottawa, ON

Para-Nordic

Brittany

Hudak

Prince Albert, SK

Para-Nordic

*Chris

Klebl

Canmore, AB

Para-Nordic

*Brian

McKeever

Canmore, AB

Para-Nordic

Robbi

Weldon

Thunder Bay, ON

Para-Nordic

John

Leslie

Arnprior, ON

Para-Snowboard

Tyler

Mosher

Whistler, BC

Para-Snowboard

Michelle

Salt

Calgary, AB

Para-Snowboard

*Brad

Bowden

Orton, ON

Sledge Hockey

*Adam

Dixon

Barrie, ON

Sledge Hockey

*James

Gemmell

Quesnel, BC

Sledge Hockey

*Dominic

Larocque

Quebec City, QC

Sledge Hockey

*Karl

Ludwig

Brampton, ON

Sledge Hockey

*Tyler

McGregor

Forest, ON

Sledge Hockey

*Graeme

Murray

Gravenhurst, ON

Sledge Hockey

*Ina

Forrest

Fort St. John, BC

Wheelchair Curling

*Sonja

Gaudet

North Vancouver, BC

Wheelchair Curling

*Mark

Ideson

Parry Sound, ON

Wheelchair Curling

*Dennis

Thiessen

Crystal City, MB

Wheelchair Curling

 

Sochi 2014 Paralympic Coaches:

First

Last

Hometown

Sport

Lasse

Ericsson

Kimberley, BC

Para-Alpine - Coach

Jean-Sébastien

Labrie

Plessisville, QC

Para-Alpine - Head Coach

Sven

Pouliot

Quebec City, QC

Para-Alpine - Coach

Robin

McKeever

Canmore, AB

Para-Nordic - Head Coach

Bjorn

Taylor

Lamont, AB

Para-Nordic - Coach

Kaspar

Wirz

Saskatoon, SK

Para-Nordic - Coach

Joe

Rea

Prince George, BC

Wheelchair Curling - Coach

Tags: