Athletics Canada identifies 2010 annual awards finalists

December 2, 2010

OTTAWA - Athletics Canada named today the finalists to
its 2010 annual awards by identifying the three finalists for each of its twelve
awards categories. The winners will be unveiled next Thursday December 9, and
will be honoured at a banquet following the 2011 Canadian Championships in
Calgary, AB. The finalists and winners are chosen by Athletics Canada's Awards
Committee from the nominee pool as put forward by the membership.

2010 Athletics Canada Awards Finalists

Jack W.
Davies Trophy
Overall
Athlete of the Year



Name

Hometown

Main
Accomplishment

Dylan
Armstrong

Kamloops,
BC

Commonwealth
Games Gold, 4th in Diamond League

Perdita
Felicien

Pickering,
ON

World Indoors
Silver, 4th in Diamond League

Priscilla
Lopes-Schliep

Whitby,
ON

World Indoors
Bronze, 1st in Diamond League

Cal D.
Bricker Memorial Trophy
Single
Outstanding Performance of the Year

Dylan
Armstrong

Kamloops,
BC

Commonwealth
Games Gold and new Games Record

Simon
Bairu

Regina,
SK

13th at the IAAF World Cross Country
Championships

Priscilla
Lopes-Schliep

Whitby,
ON

1st in Diamond League Finale to secure inaugural
title

Phil A.
Edwards Trophy
Track
Athlete of the Year



Perdita
Felicien

Pickering,
ON

World Indoors
Silver, 4th in Diamond League

Priscilla
Lopes-Schliep

Whitby,
ON

World Indoors
Bronze, 1st in Diamond League

Michelle
Stilwell

Nanoose Bay,
BC

World records
in T52 100m & 200m, Canadian record in 400m

F.N.A.
Rowell Trophy
Field
Athlete of the Year



Dylan
Armstrong

Kamloops,
BC

Commonwealth
Games Gold, 4th in Diamond League

Sultana
Frizell

Perth,
ON

Commonwealth
Games Gold and Games Record

Kyle
Pettey

Brampton,
ON

Commonwealth
Games Gold and World Record F34

Fred
Begley Memorial Trophy
Off-Track
Athlete of the Year

Simon
Bairu

Regina,
SK

13th at IAAF World Cross Country, 10000m Canadian
Record

Josh
Cassidy

Guelph,
ON

1st at Virgin London Marathon

Reid
Coolsaet

Hamilton,
ON

Toronto
Waterfront Marathon PB, 10th – 1st
Canadian

Combined
Events Award
Athlete of
the Year in Combined Events

Jamie
Adjetey-Nelson

Windsor,
ON

Commonwealth
Games Gold, Broke 8000pts twice

Brianne
Theisen

Humboldt,
SK

1st and PB at NCAA Division 1
Championships

Jessica
Zelinka

Calgary,
AB

Commonwealth
Games Silver

Eric E.
Coy Trophy
Junior
Athlete of the Year



Mohammed
Ahmed

St.
Catharines, ON

4th at World Juniors and NCAA Champs, Cnd Junior
Record

Aaron
Brown

Toronto,
ON

World Juniors
Bronze Medalist

Taylor
Stewart

London,
ON

World Juniors
Bronze Medalist

Myrtle
Cook Trophy
Youth
Athlete of the Year



Carly
Paracholski

Winnipeg,
MB

Twice set
Canadian Youth Record in 800m at World Juniors

Katie
Reid

Surrey,
BC

Canadian
Youth Record at World Junior Trials

Chanice
Taylor-Chase

Ajax,
ON

World Juniors
team member (100mH, 400m and 4x400m)

Dr. Fred
Tees Memorial Trophy
University
Athlete of the Year

Sam
Effah

Calgary,
AB

CIS Champion, NACAC U23 Gold

Amonn
Nelson

Calgary,
AB

CIS Champion,
Commonwealth Games team member

Jason
Wurster

Toronto,
ON

CIS Champion,
Commonwealth Games team member

Outstanding Para-Athlete of the Year
Wheelchair
Award

Josh
Cassidy

Guelph,
ON

1st in Virgin London Marathon

Diane
Roy

Sherbrooke,
QC

Commonwealth
Games Gold, World Records this season in T54 1500m &
5000m

Michelle
Stilwell

Nanoose Bay,
BC

World records
in T52 100m and 200m, Canadian record in 400m

Outstanding Para-Athlete of the Year
Ambulatory
Award

Braedon
Dolfo

Langley,
BC

Canadian
Records in T13 Long jump and High jump

Jason
Dunkerley &
Greg Dailey

Ottawa,
ON
Toronto, ON

Canadian
Championships Gold, Bronze at US Paralympic
Championships

Kyle
Pettey

Brampton,
ON

Commonwealth
Games Gold and World Record F34

Coach of
the Year

Anatoliy
Bondarchuk

Kamloops,
BC

4 Athletes at
Commonwealth Games:

Dylan
Armstrong - Gold and Meet Record

Sultana
Frizell - Gold and Meet Record

Megann Rodhe
- Finalist

Crystal Smith
- Finalist

Jean
Laroche

Sherbrooke,
QC

Canadian T54
Wheelchair Coach

Jean-Paul
Compaore - Commonwealth Games Finalist

Colin
Mathieson - Canadian Champion

Diane Roy -
Commonwealth Games Gold

Anthony
McCleary

Pickering,
ON

Adam Kunkel -
Canadian Leading time

Priscilla
Lopes-Schliep - World Leader, Diamond League Champion

Toyin Olupona
- Canadian Champion

Chanice
Taylor-Chase - World Juniors (4x400
finalist)

For more information on Athletics Canada's Annual Awards
visit: www.athletics.ca/page.asp?id=54.

Emily Hooper
Coordinator, Public Relations and Corporate
Services
Athletics Canada
(613) 260-5580 x.3332