Choose a Paralympic Hero

The below athlete lists assist in guiding are a great way to find out who is local to each province across Canada. These athletes can help motivate, educate, and inspire organizations, employees, and schools. If a requested athletes is not on the list, contact the CPC for further assistance.

Alberta

Mark Arendz – Para-Nordic skiing (Cross-country skiing and biathlon) – Calgary
Jo Kelly – Wheelchair basketball – Calgary
Earle Connor – Athletics – Calgary
Kim Joines – Para-Alpine skiing – Edmonton
Lori Radke – Wheelchair basketball – Calgary
Brian McKeever – Para-Nordic skiing (Cross-country skiing and biathlon) – Canmore
Robin McKeever –Para Nordic (retired), National team coach –Canmore
Shauna Maria Whyte – Para-Nordic skiing (Cross-country skiing and biathlon) – Hinton
Ross Norton – Wheelchair basketball – Edmonton
Danielle Peers – Wheelchair basketball – Edmonton
Dean Kozak – Goalball – Edmonton
Viviane Forest –Para-Alpine skiing–Edmonton     http://www.vivianeforest.ca/
Kirk Schornstein –Para-Alpine skiing–Spruce Grove
Jaye Milley – Para-cycling – Calgary 

British Columbia

Marni Abbott-Peter – Wheelchair basketball – Vancouver
Patrick Anderson – Wheelchair basketball – Vancouver
Jim Armstrong –Wheelchair Curling –Richmond
Mary Benson- Para-Nordic –Surrey
Ian Chan – Wheelchair rugby – Richmond
Yuka Chokyu – Wheelchair tennis – Vancouver
Gary Cormack - Wheelchair curling - Surrey
Chris Daw –Curling (retired) – Maple Ridge
Lindsay Debou –Para-Alpine skiing (guide) –Whistler
Josh Dueck –Para-Alpine skiing –Kimberley
Sonja Gaudet – Wheelchair curling – Vernon   http://www.sonjagaudet.ning.com 
Paul Gauthier –Boccia –Vancouver
Ashley Gowanlock –Para-Equine –Surrey
Matthew Hallat – Para-Alpine skiing – Squamish    http://www.matthallat.com/
Robert Hedges - Wheelchair basketball - Burnaby
Garett Hickling – Wheelchair rugby – Kelowna
Andrea Holmes – Athletics – West Vancouver
Sarah Hunter - Wheelchair tennis –Surrey
Jennifer Krempien - Wheelchair basketball - Richmond
Brad Lennea – Para-Alpine skiing – Whistler
Tyler Mosher - Nordic - Whistler     http://www.tylermosher.com/
Darryl Neighbour-Richmond-Wheelchair Curling
Richard Peter – Wheelchair basketball – Vancouver
Donovan Tildesley – Swimming – Vancouver
Misty Thomas - Wheelchair basketball - Vancouver
Elizabeth Walker – Swimming – Vancouver
Daniel Wesley – Para-Alpine skiing – Westminister
Lauren Woolstencroft – Para-Alpine skiing – North Vancouver
Michelle Stillwell -  Athletics - Nanoose Bay, Vancouver Island

Ontario

Jeff Adams - Athletics - Toronto
Rick Ball –Athletics –Barrie  http://rickballruns.com/sponsors.html
Karen Blachford –Curling (retired) - Kingston
Billy Bridges – Sledge hockey – Oakville
Bradley Bowden – Sledge hockey and Wheelchair basketball – Orton
Chris Bourne – Water skiing and Triathlon – Manotick
Jason Dunkerley – Athletics – Ottawa
Tracey Ferguson – Athletics – Toronto
Eric Flemming – Athletics - Oshawa
Lawrence Flynn – Volleyball – Scarborough
Chelsey Gotell –Swimming (retired) –Toronto
Raymond Grassi – Sledge hockey – Windsor
Andrew Haley – Swimming – Toronto
Chelsea Lariviere – Athletics – Ottawa
Herve Lord – Sledge hockey – Ottawa
Peter Morel – Rowing and Sledge hockey – Ottawa
Bill Morgan – Judo - Brantford
Graeme Murray - Sledge hockey - Ottawa
Todd Nicholson – Sledge hockey – Ottawa
Victoria Nolan –Rowing -Toronto
Stefanie Reid - Athletics - Toronto
Paul Rosen – Sledge hockey – Thornhill     http://paulrosen.ca/
Darda Sales – Swimming – London      http://darda-sales.blogspot.com/
Shane Smith – Wheelchair basketball – Toronto
Kevin Strybosch –Athletics –London
Karen Van Nest – Archery and Shooting – Wiarton
Josh Vander Vies – Boccia – Sarnia      http://joshvandervies.com/
Gregory Westlake – Sledge hockey – Oakville
Chris Williamson – Para-Alpine skiing – Markham
David Willsie – Wheelchair rugby – London
Karolina Wisniewska – Para-Alpine skiing - Ottawa

New Brunswick

Dave Durepos – Wheelchair basketball – Fredericton
Sabrina Pettinicchi – Wheelchair basketball - Fredericton

Nova Scotia

Ian Kent - Table tennis - Eastern Passage
Paul Tingley –Sailing –Halifax

Quebec

Chantal Benoit – Wheelchair basketball – Mont-Saint-Hilaire
Jacques Bouchard – Athletics – Gatineau
Stéphane Côté – Cycling - Beauport
Arly Fogarty – Para-Alpine skiing – Montreal
France Gagné – Athletics – Quebec City
Valérie Grand’Maison –Swimming -Montreal
Benoit Huot – Swimming – Longueuil
Fabien Lavoie – Wheelchair rugby – Quebec City
Jean Labonté – Sledge hockey – Gatineau
Carl Marquis – Athletics – Canton Stanstead
Nancy Morin – Goalball – Longueuil
Geneviève Ouellet –Cycling –Amos
Benoit St-Amand – Sledge hockey – St-Hubert

Saskatchewan

Amy Alsop – Goalball – Regina
Colette Bourgonje – Para-Nordic & Athletics  – Saskatoon

Manitoba

Kirby Coté – Swimming – Winnipeg